Monthly Archives: June 2020

The world is missing Elie Wiesel

Filmmaker Michael Grynszpan and Elie Wiesel z.l.

Filmmaker Michael Grynszpan and Elie Wiesel z.l.

כ”ו בסיוון הוא היארצייט הרביעי של אלי ויזל זל, איש דגול במיוחד. אנחנו מתגעגעים אליו, והוא חסר לעולם. הוא תרם כל כך בזכות קומתו המוסרית, כישרונו הספרותית, המסר ההומניסטי שלו, וגם הרוחניות היהודית שלו. הייתה לי הזכות לפגוש ולראיין אותו על המורה המסתורי שלו. עשיית סרט או כתיבה על מר שושני מבלי לראיין את אלי ויזל תמיד נראתה לי לא מתקבלת על הדעת. זה היה נראה כמו העיתונאים האלה שכותבים מאמרים על ספרים שלא קראו או על מדינות בהן מעולם לא דרכו … אלי ויזל בהחלט כתב ופרסם הרבה על מר שושני, אך הוא עדיין שמר הרבה סודות. כשנפגשנו הוא נתן לי כמה. הוא הודה בפני כולם שהוא לא היה הופך לאיש שהוא היה ללא המפגש שלו עם שושני… זוכה פרס נובל שכל חייו נלהב מוונד אלמוני; זה סיפור אמיתי ויוצא דופן. יהי זכרו ברוך!

Ce soir et demain (18 juin 2020)  sera le 4ème Yartzeit (anniversaire de la mort selon le calendrier hébraique) du grand Elie Wiesel zal. Il manque au monde par sa stature morale, par son talent d’écrivain et par son message humaniste et de spiritualité juive. J’ai eu la chance de le rencontrer et de l’interviewer au sujet de son Maitre mystérieux. Faire un film ou écrire sur Monsieur Chouchani sans avoir interviewé Elie Wiesel m’a toujours semblé inimaginable. Ce serait un peu comme ces journalistes qui écrivent des articles sur des livres qu’ils n’ont pas lus ou sur des pays dans lesquels ils n’ont jamais mis les pieds… Elie Wiesel a certes beaucoup écrit et publié sur Monsieur Chouchani, mais il gardait encore bien des secrets. Il m’en a confié quelques uns. Il avouait à tous qu’il n’aurait pas été l’homme qu’il est devenu sans cette rencontre avec Chouchani… Un prix Nobel toute sa vie fasciné par un vagabond ; une histoire vraie et exceptionnelle. Que sa mémoire soit bénie !

עוד סיפור הזוי הקשור למר שושני

Shushani in a restaurant

מיכאל גרינשפן פירסם: עוד סיפור הזוי הקשור למר שושני
האגדה אפופת מסתורין של מר שושני לא מצטמצמת בעניין זהותו. הרבה שאלות אחרות לגביו העסיקו את כל אלה שפגשו אותו: מאיפה הוא רכש את הידע הכביכול אין-סופי שלו, איך הוא יכל לדעת ספרים בלי שקרא אותם, מאיפה הזכרון המפלצתי הזה, לאן הלך, איך הצליח להיות בו זמנית בשתי מדינות, למה התנהג ככה, מה הוא חיפש וכו’

וגם, כל מי שהכיר את מר שושני או אפילו לא הכיר ורק התעניין בו, נתקל בעצמו בתופעות מוזרות שצצו פתאום בחייו. כן כן, תאמינו או לא, הרבה אנשים מאד רציונליים שמו לב לזה פתאום לאחר פגישתם אתו. נראה שהקרבה עם האיש היוצא דופן הזה הכניס אותם לעולם מקביל אפל ומדאיג. שמעתי הרבה סיפורים כאלה כשראינתי עשרות (מאות) עדים בעולם.
הזהירו אותי כמה פעמים שכדאי לי מאד להתרחק מהסיפור הזה… האיש הפחיד בחייו, והמשיך להפחיד לאחר מותו. ואכן נתקלתי בלא מעט מקרים לא מובנים בזמן התחקיר. אספר בהזדמנות כמה מהסיפורים הזויים האלה.

הנה סיפור אמיתי שבחרתי לגלות לכם היום.
יום בהיר אחד, ידידי הרב ישראל אלטר כתב לי שהוא הסתבוב בקניון והגיע למסעדה קטנה כדי לאכול. פתאום הוא הופתע לגלות תמונה של שושני על הקיר! כן שושני תפס את המקום של הרבי מחב”ד או מבבא סאלי ליד הקופה. פרצתי מצחוק. זה כנראה המסעדה היחידה בעולם עם שושני מעל הקופה. הרב ישראל אף צילם את המקום ושלח לי את התמונה.

זה פשוט לא ייאמן, מי תלה את התמונה הזאת של שושני על הקיר? חייב להיות תלמיד מובהק של שושני או בן של תלמיד כזה.
הרב ישראל שאל את המלצרית במקום אם היא יודעת מי זה. לא היה לה מושג. היא סיפרה שהבעלים שמו את התמונה הזו כקמע אך אינה יודעת מאזו סיבה.

התרגשות. נראה שגילינו כאן עוד קצה חוט בחייו של שושני, אולי עוד עדות שחושפת פן אחר ומהפכני על חייו ועל התורה של שושני כפי שקרה לי כמה פעמים במקומות שונים בעולם.
הרב ישראל לא השיג את הבעלים אך תיכנן לחזור למקום כדי לברר כי הוא גר ליד. הייתי במתח. מי זה. למה. מה הוא יודע. חיכיתי…

כעבור שבועיים, הוא חזר אלי עם תשובה:
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
” דיברתי עם הבעלים של המסעדה היום. הוא סיפר לי שראה את הכתבה איתך בערוץ 20 ובאותו לילה חלם על מר שושני, אז הוא קרא עליו והחליט לתלות את תמונתו כקמע. הוא אומר שמאז שתלה העסק שלו מצליח.”
מאד שמחתי לשמוע את ההסבר המפתיע הזה… אולי נתחיל לחלק קמעות של שושני למי שצריך :)
אני לא בטוח מה מר שושני היה חושב על זה…

אז תדעו, שושני מופיע לפעמים בחלומות, וגם מביא ברכה!

נ.ב.: הנה הראיון שלי בערוץ 20 שהאיש היקר צפה בו: https://youtu.be/ElTA7VVfJ3A